"Enter"a basıp içeriğe geçin

Pirinç Seçimi

Pirinç Seçimi

Pirinç deyip geçmeyin. Pek çok pirinç çeşidi vardır. Pirinç çeşitlerini sitemizden görmeniz mümkün. Örneğin Jasmine ya da yasmin denilen pirinç türü ile yapılan pilavları kalp da kırık dolmalık pirinçle yaparsanız pilavınız tarifte göründüğü şekilde olmayacaktır.
Yapacağınız pilava göre, kullanacağınız pirinç de farklı olacaktır tabiki de. Örneğin Jas
Pilav yaparken, yıllanmamış, fakat çok da taze olmayan, nem ve küf kokusu bulunmayan taşsız ve böceksiz pirinç seçilmelidir. Satın alırken pirincin önce cinsi ve su çekme oranı hakkında fikir edinmelidir.
Hani hep pilavlarda klasik bir ölçü vardır ya: bire bir  buçuk bardak diye. Aslında bu pirinçle alakalı bir durumdur. Her ölçü her pilava uymaz: çünkü her pirinç aynı miktarda su kaldırmaz.

İyi Pirinç Nasıl Olmalıdır?

Pirinç alırken dikkat etmemiz gereken nokta genelde rengi ve boyutudur. Tüketiciler tarafından daha beyaz pirinç daha iyi pirinç olarak bilinir. Fakat bilinen tam aksine pirincin rengindeki beyazlık arttıkça sahip olmuş olduğu kepek, vitamin ve mineraller daha da azalmaktadır aslında.
Kaliteli ve iyi bir pirinç ülkeden ülkeye, yöreden yöre değişmektedir. Bazı ülkelerde lapa diye tabir edilen olan pirinç tercih edilirken bazı ülkelerde piştiğinde sert olan ya da tane tane olan pirinçler bazılarında ise kokulu pirinçler tercih edilmektedir.
Ülkemizde tercih edilen pirinçler genel pişirildiğinde rengi parlak olan bir birine yapışmayan tane tane olan pirinçlerdir. Pilava lezzeti bu şekilde verdiği düşünülür. Alışık olduğumuz tad bu şekildedir; ancak çok lezzetli ve farklı tarlar da mevcuttur.

Tüketici açısından düşünecek olursak, rengi tam beyaz olmayan biraz mat yani üzerindeki kepeği tam alınmamış bir pirinç daha iyi pirinçtir.
Pirinç tanesindeki beyazlık artıkça pirinçten uzaklaşan kepek tabakası ile birlikte B-1, B-2, C ve E vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, demir ve fosfor miktarı azalır.

Kepekli pirincin kahverengi pirincin faydaları:

Öncelikle beyaz pirinç ile kahverengi pirinç arasındaki farkı görmek için içermiş oldukları besin değerlerine bakarsak:
100 gr pişirilmiş beyaz pirincin besinsel değeri şöyledir:
109 kalori – 2,4 protein – 24,2 karbonhidrat – 0 kolesterol – 0,1 gr yağ – 0,1 gr lif – 28 mgr fosfor – 10 mgr kalsiyum – 0,02 mgr B1 vitamini – 0,01 mgr B2 vitamini içermektedir.

100 gr pişirilmiş kahverengi pirincin besinsel değeri şöyledir:

282 kalori – 3,6 gr protein – 26,7 gr karbonhidrat – 0 kolesterol – 3,1 gr yağ – 1,6 gr lif – 94 mgr fosfor – 98 mgr kalsiyum – 0,03 mgr B1 vitamini – 0,04 mgr B4 vitamini içerir. Bu değerlere bakıldığında tüketim için kahverengi pirincin seçilmesi doğal olacaktır.

Pirinç, kolayca sindirilen karbonhidrat türü besin maddelerinden biridir.
Kahverengi Pirinç:
Kahverengi pirinç, vücutta alerjik reaksiyonları tetiklemediği için de tercih edilebilir. Kahverengi pirinç sindirim sistemini, özellikle de bağırsakları temizler. Bu bakımdan tüketilmesi sağlık açısından çok önemlidir.
Pirinç Faydalıdır:
Ayrıca pirinç alımı, kanda kararlı bir şeker düzeyi ve dengeli bir enerji kaynağı sağlar. Bu enerjiyle hareketlenen şeker hastalarına yararlı olup onların kilo almalarını önler. Pirinç, böbrek taşı oluşumunu önler: Son zamanlarda Japonya’da yapılan araştırmalar, günde iki sefer kepekli pirinç yenmesinin böbrek taşları oluşumunu engellediğini ortaya koymuştur.
Pirinç, içerdiği maddelerle bedenin kansere yakalanması rizikosunu azaltır: Bunun için kepekli pirinç alımı da yeterli olmaktadır.
Diğer bütün pirinç çeşitlerini ve özelliklerini sitemizden öğrenebilirsiniz.
Pilavtarifi.com dan sevgilerle

Tek Yorum

  1. ulfun ulfun

    guzel bilgi …

    evet rengi hafif kreme çalan pirinçler beslenme açısından tercih edilmeli..bilgilendirme için teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir